Co warto wiedzieć o ustawie antylichwiarskiej?

22 maj, 2017

Regulacje na rynku pożyczek krótkoterminowych (pozabankowych) to jeden z najważniejszych problemów ekonomiczno – społecznych w kraju. W prywatnych firmach pożyczkowych kredytobiorca ponosi duże koszty pozaodsetkowe, a ich racjonalne ograniczenie to jeden z punktów ustawy antylichwiarskiej. Co warto wiedzieć o ustawie antylichwiarskiej? Czy proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany prawne zapewnią większe bezpieczeństwo przy podpisywaniu umów chwilówek? O tym kilka słów w poniższym artykule.

Ustawa antylichwiarska, a układ sił na rynku kredytowym

Ustawa antylichwiarska odpowiada za optymalizację kosztów w umowach kredytowych. Jeszcze kilka lat temu w parabankach dochodziło do patologii, w których niewielka pożyczka zamieniała się w zobowiązanie niemożliwe do spłaty nawet po wyprzedaży całego majątku kredytobiorcy. Ustawa antylichwiarska to początek pozytywnych zmian w branży. Łamanie ustawy antylichwiarskiej raczej nie wchodzi w grę ze względu na duże konsekwencje finansowe. W szczególnych przypadkach za złamanie norm ustawy antylichwiarskiej grozi dwa lata pozbawienia wolności. Kontrola kosztów pozaodsetkowych w ustawie antylichwiarskiej to najważniejsza zaleta i praktyczna ochrona dla kredytobiorcy. Dzięki przestrzeganiu norm ustawy antylichwiarskiej sektor pożyczek krótkoterminowych oczyści się z nieuczciwych podmiotów. Dojdzie do tego większe zaufanie do oferty parabanków. Ustawa antylichwiarska odnosi się też częściowo do ustalania stawek windykacyjnych. Do tej pory w parabankach wysłanie monitów windykacyjnych kosztowało krocie. Kredytobiorcy po otrzymaniu pisma dopłacali często koszty prowizji, a wręcz zwracali całą pożyczkę. Większość parabanków poprawia również formularze informacyjne. Ustawa antylichwiarska nakłada w tej kategorii znacznie więcej odpowiedzialności formalnej.

Coraz lepsza sytuacja kredytobiorcy

Ustawa o kredycie konsumenckim, ustawa antylichwiarska, zwiększone zainteresowanie rynkiem pożyczkowym w Ministerstwie Sprawiedliwości, pozytywne wyroki przy rozwiązywaniu zobowiązań lichwiarskich to zdecydowana ochrona konsumenta. Kredytobiorca przed podpisaniem umowy wie, ile konkretnie zapłaci, czy jest szansa na przedłużenie spłaty zobowiązania, w jaki sposób wygląda rezygnacja z umowy. Źle przygotowana umowa pożyczkowa to szkoda dla parabanku, ponieważ skierowanie takiej sprawy na drogę sądową to praktycznie pewna wygrana kredytobiorcy. Ustawa antylichwiarska to faktyczna pomoc przy pozyskiwaniu kredytu gotówkowego.

Kształtowanie nowych warunków udzielania kredytów krótkoterminowych

Wszystkie zmiany wprowadzane do ustawy antylichwiarskiej bez zastosowania odpowiednich regulacji to po prostu puste zapisy. Zmiany w normach prawnych dotyczących branży kredytowej warto łączyć z poważnymi instrumentami kontroli ze względu na maksymalne zabezpieczenie interesów kredytobiorców. Ustawa antylichwiarska, a przede wszystkim ograniczenie nadmiernych kosztów pozaodsetkowych to bardzo dobry kierunek.

Czym jest kalkulator kredytowy?

18 kwiecień, 2017

undefined

Przy zaciąganiu kredytu w banku rozważamy różne opcje. Zbieramy większość ofert i próbujemy wybrać tańszy kredyt, jednak efekty są dość mizerne. Może nam dużo pomóc kalkulator gotówkowy. Co to takiego? Sprawdźmy.

Pojęcie kalkulatora gotówkowego

Jest to narzędzie dostępne na stronach internetowych, który ma za zadanie porównywania ze sobą dwóch kredytów gotówkowych. Wyliczy za nas wysokość prowizji, całkowity koszt kredytu i całkowitą kwotę do spłaty. Pozwala także na sprawdzenie ile wyniesie pierwsza i ostatnia rata kredytu. Kalkulator jest przydatny zwłaszcza wtedy kiedy „na szybko” chcemy sprawdzić ile wyniesie całkowity koszt kredytu i czy raty będą możliwe do spłacania. Za pomocą kalkulatora można porównać:


-zarówno raty malejące jak i równe
-całkowity koszt kredytów
-koszt udzielenia kredytu
-całkowity koszt kredytu

Pozwala na oszczędność czasu podczas gdy mielibyśmy robić to ręcznie i tracić mnóstwo czasu na obliczenie kosztów kredytu.

Obliczanie wysokości rat

Na samym początku powinniśmy zobaczyć jak wygląda harmonogram rat. Często nie są to daty liczone od miesiąca do miesiąca. Kalkulator kredytowy posiada między innymi taką możliwość. Każde narzędzie różni się ze względu na rodzaj kredytu(hipoteczny, gotówkowy, samochodowy). Kredyt jest uzależniony od wielu czynników i to właśnie kalkulator powinien mieć takie właśnie parametry. Z pewnością w ciągu kilku ostatnich lat to stało się pewną nowością jeśli chodzi o kredyty gotówkowe. Nie trzeba od razu odwiedzać każdej placówki bankowej, tylko wystarczy, że mamy komputer z dostępem do internetu.

Porównywanie ofert z innych banków

Wielu potencjalnym klientom wydaje się, że gromadzenie ofert z różnych banków jest początkiem porównywania ofert. Zamiast marnować papier lepiej jest wszystko sprawdzić za pomocą internetu. Obliczanie potencjalnej raty kredytu jest zajęciem czasochłonnym. Kalkulator kredytowy nie tylko porównuje ze sobą oferty, ale także oblicza ile może kosztować nas kredyt. Jest dobrym sposobem pokazania jaka jest nasza zdolność kredytowa. Część banków nawet zamieszcza na swoich stronach kalkulatory. Dziś znalezienie takiego narzędzia w internecie nie jest trudne. Wystarczy tylko wprowadzić frazę w wyszukiwarkę internetową i wyskoczy nam sporo opcji. W ten sposób zostanie wybrana najkorzystniejsza dla nas oferta. Wystarczy spojrzeć ile czasu by nas to kosztowało jeśli wszystko robilibyśmy ręcznie. Zaoszczędzony czas można przeznaczyć na inne przyjemności. W każdej racie kredytu jest zawarta część zadłużenia oraz oprocentowanie, które określone jest w umowie. Suma odsetek jest taka sama i nie ulega ona zmianie. Raty kredytu są różne. Jeśli zadeklarowane zostały raty malejące to z biegiem czasu staną się one niższe. Natomiast jeśli będą stałe to z pewnością nic nie ulegnie zmianie.

Jak widać kalkulator jest przydatnym urządzeniem, które obliczy i porówna poszczególne kredyty między sobą. Wybór staje się dużo prostszy.

Pożyczka na mały – duży biznes

15 marzec, 2017

Jeśli chcesz poszerzyć swoją bieżącą działalność lub jeśli chcesz, rozpocząć nowy biznes na własną rękę, jest to wskazane, aby uzyskać którąś z biznesowych pożyczek, tak szybko jak to możliwe. Jeśli chcesz kupić lokal biurowy lub jeśli chcesz zakupić kilka niezbędnych urządzeń lub maszyn, ważne jest aby uzyskać tego typu fundusz w najlepszy możliwy sposób. Ten artykuł zaprezentuje kilka podstawowych rzeczy, które należy wykonać w celu uzyskania tego rodzaju funduszu w najlepszy możliwy sposób.


Pierwszym krokiem, który należy pamiętać jest to, że powinieneś być przygotowany do tego by jak najszybciej odpowiedzieć na wszystkie istotne pytania dotyczące potencjalnego pożyczkodawcy. Jeśli przygotowujesz się do pozyskania tego rodzaju funduszu od banku, istnieje możliwość, że dany bank będzie chciał sprawdzić wskaźnik zadłużenia kapitału własnego. Tutaj oblicza się łączną kwotę pieniędzy, które zostały pożyczone w miejsce łącznej kwoty pieniędzy, które już zainwestowałeś w spółkę. Jeśli zainwestowałeś ogromne pieniądze w firmie, istnieje możliwość, że każdy może uzyskać małą pożyczkę na uruchomienie w krótkim odstępie czasu.


Twój drugi krok jest to określić dokładną kwotę, którą chcesz pożyczyć, a także ustalić odpowiednie warunki spłaty, których potrzebujesz. Istotne jest, że powinieneś być w stanie określić ilość pieniędzy, jaką jesteś w stanie płacić co miesiąc, i że powinieneś również być w stanie określić dokładny czas, który będzie ci potrzebny do spłaty tego rodzaju funduszu w najlepszy możliwy sposób.


Należy również mieć możliwość uzyskania kopii raportu kredytowego z jednej z popularnych agencji kredytowych sprawozdawczości - tak szybko jak to możliwe. Istnieje możliwość, że każdy potencjalny pożyczkodawca będzie próbował poznać szczegóły historii kredytowej w dowolnym momencie przed wystawieniem wniosku kredytowego. Wszystko co musisz zrobić, to przeczytać raport kredytowy w staranny sposób i dowiedzieć się, czy istnieje jakikolwiek rodzaj nieprawidłowych informacji, które można znaleźć w tego typu raporcie.


Następnym krokiem jest określenie różnych typów kredytów dla małych firm, które mogą być dostępne dla Ciebie. Na przykład, jeśli cierpisz z powodu złych punktacji kredytowych i stoisz w obliczu odrzucenia pożyczek u tradycyjnych organizacji kredytowej, wskazane jest aby pozyskać kredyty z innych organizacji kredytowych.


Następnym krokiem, który należy wziąć pod uwagę w tej kwestii jest, aby zakończyć proces aplikacji pożyczki w najlepszy możliwy sposób. Wszystko powinno być dobrze przygotowane tak, że powinieneś być w stanie wyjaśnić powody, dla których chcesz skorzystać z tego rodzaju funduszu i określić sumę całkowitej ilości pieniędzy chcesz ubiegać. Ostatnim krokiem jest złożenie tego rodzaju wniosku wraz z odpowiednimi dokumentami, takimi jak pozwolenia, oświadczenia zwrotu podatku z ostatnich trzech lat, egzemplarz swojego pierwotnego planu handlu i tak dalej.

Kredyt gotówkowy

14 luty, 2017

undefined

W ostatnich latach jednym z najpopularniejszych kredytów po który sięgają kredytobiorcy jest kredyt gotówkowy, czyli nic innego jak tylko udostępnienie przez bank swoim klientom środków finansowych na określony przez nich cel. Zazwyczaj samo uzyskanie kredytu gotówkowego jest bardzo proste i trwa bardzo krótko, choć oczywiście zależy to od tego o jaką kwotę kredytu chcemy się ubiegać. Spłata kredytu gotówkowego tak samo jak w przypadku innych kredytów zaciąganych w bankach następuje w ratach, a okres spłaty ustalany jest indywidualnie z każdym kredytobiorcą, najczęściej są to raty miesięczne. Kwestią o której należy również wspomnieć jest zabezpieczenie kredytu. Najczęściej takim zabezpieczeniem są posiadane przez kredytobiorcę dochody winnych przypadkach jest to poręczenie przez osobę trzecią czy też zabezpieczenie rzeczowe lub ostatnio bardzo popularne wśród banków ubezpieczenie kredytu. Decydując się na zaciągnięcie jakiegokolwiek kredytu z reguły jesteśmy zainteresowani konkretną kwotą. Jednak pamiętajmy że wysokość udzielonego nam kredytu zależy przede wszystkim od możliwości finansowych. Kredyt gotówkowy to bardzo specyficzna forma zobowiązania wobec banku, ponieważ w tym przypadku instytucja finansowa nie ingeruje w cel na jaki zostaje udzielony kredyt i pozwala na dowolność w wydatkowaniu pozyskanych przez kredytobiorcę środków finansowych. Jednak zdarzają się banki które wymagają podania do wniosku celu na jaki udzielony jest kredyt mimo to nie ingerują w rozdysponowanie pieniędzy i nie wymagają rozliczania się z tej kwestii. Kredyt gotówkowy może pozyskać każdy kto może udokumentować swój dochód może być to zarówno osoba fizyczna jak i firma. Fakt że pozyskanie tego rodzaju kredytu nie jest niczym trudnym powoduje, że jest on bardzo popularny narzędziem finansowania. Środki pozyskiwane z kredytu gotówkowego są najczęściej spożytkowane na zakup sprzętu RTV czy AGD, załatanie niewielkiej dziury w domowym budżecie czy też na wspólny wyjazd z rodziną. Równie popularny jest również remont mieszkania, domu czy tez naprawa auta. Podobnie dzieje się w przypadku firm i niewielkich przedsiębiorstw. Kredyt gotówkowy występuje w różnych odmianach. Do najpopularniejszych zaliczamy kredyt konsumpcyjny, linia kredytowa czy też kredyt w kartach kredytowych.

Co należy wiedzieć o kredytach hipotecznych?

13 styczeń, 2017

Z pewnością posiadanie mieszkanie to marzenie niejednej osoby. Na pewno nieliczni są w stanie umożliwić sobie zakup całości za gotówkę. Dach nad głową to na pewno elementarna potrzeba każdego człowieka. Przekładanie decyzji o kupnie posiadłości nie powinno być odwlekane przez tak długi okres czasu. Na pewno na pomoc w takich problemach mogą przyjść banki. Właśnie one są w stanie zaproponować kredyt hipoteczny. Przed tym należy również zapoznać się z zasadami, które mogą być proponowanie kredytobiorcom.

Zasada kredytu hipotecznego nie należy do skomplikowanych. Zaciąganie ich polega na zastawie kupionej hipoteki. W przypadku niemożności spłaty poszczególnych rat, nieruchomość może tak właściwie stać się częścią banku. Chcąc uniknąć takiego zdarzenia, jednostki bankowe mogą proponować udostępnianie kredytu hipotecznego osobom z jakimiś rokowaniem na terminową spłatę. Przed otrzymaniem kredytu pod hipotekę konieczne może być posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej oraz wykazaniem się odpowiednim wkładem własnym. Z pewnością suma z każdym rokiem może rosnąć. Obecnie taki wynik oscylować będzie w wynik około 10% wartości zakupionej nieruchomości. Korzyść jaka może wynikać z kredytu hipotecznego to oczywiście szansa na bardziej korzystną inwestycję. Cena nieruchomości może wzrastać liniowo. Właśnie z tego powodu późniejsza sprzedaż może przynieść dość spore zyski. Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny to tak właściwie może on być obarczony dość niskim oprocentowaniem porównując go przynajmniej do kredytów konsumpcyjnych bądź chwilówek. Kiedy się na niego warto zdecydować? Na pewno decyzja o nim winna być podjęta w momencie posiadania dość pokaźnej sumy gotówki. Właśnie z tego powodu spłacenie dłużności będzie mogło nastąpić zdecydowanie szybciej, a w wyniku tego nieruchomość okaże się naszą własnością. Kredyt hipoteczny to z pewnością dobra opcja dla wszystkich osób, które szukają atrakcyjną oraz bezpieczną inwestycję. Wada, która w tym przypadku jest widoczna to oczywiście obowiązek spełniania trudnych warunków jego otrzymania. W głównej mierze dotyczy to uzupełniania różnego rodzaju formalności. Z tego powodu o takim kredycie muszą zapomnieć osoby młode. Wysokie opłaty naliczane przez bank w przypadku takiego rozwiązanie to niewątpliwie minus.

Znając plusy i minusy takiego rozwiązania każdy może wyciągnąć swoje własne przemyślenia oraz wnioski. Warto się z nimi dokładnie zapoznać bezpośrednio przed decyzją o jego wzięciu.

Kredyt gotówkowy, kiedy nie zagraża budżetowi domowemu?

29 wrzesień, 2016

Budżet domowy to często bardzo skomplikowana kategoria. Wielu Polaków wspomaga się w prowadzeniu gospodarstwa domowego kredytami gotówkowymi, które w okresie niskich stóp procentowych wykazują całkiem niezłą opłacalność. Warto jednak zrozumieć, kiedy kredyt gotówkowy nie zagraża twoim finansom osobistym. W artykule poznasz kilka ciekawych założeń pozwalających na optymalne pozyskanie kredytu gotówkowego.

Zasady bezpiecznego pobierania kredytu gotówkowego

Przeciętny kredytodawca, jeżeli chce maksymalnie zabezpieczyć interesy budżetu domowego musi skupić się przede wszystkim na analizie warunków podpisywanej umowy. W umowach kredytowych występuje dwutygodniowy okres wypowiedzenia, co jest niezwykle kluczowe w krytycznych sytuacjach. Kredytu gotówkowego nie warto wydawać od razu, ale właśnie odczekać i ustabilizować sytuację. Nie zaleca się zaciągania kredytów gotówkowych w podejrzanych instytucjach. W jaki sposób sprawdzić, z jakim pożyczkodawcą współpracujesz? Odwiedź koniecznie witrynę Komisji Nadzoru Finansowego i monitoruj listę ostrzeżeń. Zdobądź również opinie od dotychczasowych klientów, aby potwierdzić mniej więcej wiarygodność instytucji. Najlepiej, abyś zaciągał kredyt gotówkowy tak, aby nie obciążał bardziej niż w 30% budżetu domowego. Kiedy spłacasz raty kredytu gotówkowego obniż dotychczasowe wydatki, najlepiej związane z dobrami luksusowymi. Kredyt gotówkowy z reguły nie ma celu. Samodzielnie określ, czy środki wydajesz w całości na konsumpcję, czy raczej podejdziesz do tematu proinwestycyjnie. Kredyt gotówkowy to narzędzie powiązane często z dodatkowymi opłatami. Przeanalizuj ich formę, szczególnie prowizje, ubezpieczenie, stopę oprocentowanie i rozkład płatności rat. Jeżeli czegoś nie rozumiesz doradca finansowy powinien odpowiedzieć na twoje pytanie ale możesz także szukać odpowiedzi w poradniku na portalbankowy.info.

Niezależne doradztwo przydatne

Jeżeli nie masz doświadczenia w zaciąganiu kredytów gotówkowych zgłoś się do niezależnego doradcy. Niezależny doradca, który nie współpracuje z konkretnymi pożyczkodawcami działa bardziej w imieniu klienta i wyszukuje mu solidną ofertę. Do tego w sieci możesz odnaleźć wiele bezpłatnych porównywarek kredytów gotówkowych, co pozwoli mniej więcej ustalić opłacalność wybranych narzędzi. Samodzielna analiza i porównanie kredytów gotówkowych bywa zbawienne dla budżetu.
Uważaj na warunki

Postaraj się spłacać kredyt gotówkowy szybciej niż przewiduje to umowa. Oczywiście zwróć uwagę, czy w przypadku wcześniejszej płatności nie narażasz się na kary finansowe. Rady z artykułu pozwolą ci zoptymalizować spłaty kredytu gotówkowego.

← Starsze wpisyNowsze wpisy →