Firmy pożyczkowe funkcjonują przede wszystkim w internecie ze względu na ograniczenie kosztów utrzymania klasycznych oddziałów stacjonarnych. To jedyna możliwość rywalizacji dla instytucji pozabankowych ze względu na drastyczne ograniczenia w zakresie kształtowania kosztów pozaodsetkowych. Ustawa antylichwiarska daje ograniczenia, ale jednocześnie zapewnia większą przejrzystość funkcjonowania całej branży. Kredytobiorca, który chce się dowiedzieć o wiarygodności firmy pożyczkowej musi jednak wykonać całkiem sporo czynności. Oto kilka z nich.

Komisja Nadzoru Finansowego na łamach własnej witryny publikuje od dawna listę ostrzeżeń dotyczącą głównie podejrzanych aktywności występujących w instytucjach pozabankowych. Taka lista to dobry element nawiązywania współpracy z konkretną marką pożyczkową. Dzięki temu kredytobiorca jest w stanie wykluczyć podmioty zaangażowane w nieciekawe, mało etyczne historie. Multimedialne porównywarki kredytów gotówkowych, czy właśnie chwilówek to okazja, aby mniej więcej zapoznać się z markami pożyczkowymi dostępnymi online. Większość firm funkcjonuje wyłącznie online, dlatego trzeba sprawdzić w pierwszej kolejności jakość obsługi klienta, szybkość odpisywania na wiadomości. Niektóre portale związane z porównywaniem pożyczek skupiają również realne opinie od dotychczasowych pożyczkobiorców. To bardzo dobre zaplecze dla kredytobiorcy. Pamiętaj, że obsługa klienta, szczególnie szybka jest często ważniejsza od różnic w oprocentowaniu. Nie liczy się tylko najtańszy kredyt, ale możliwość dogadania ewentualnych szczegółów restrukturyzacyjnych. Większość doradców kredytowych odpowiada na pytania telefoniczne, więc konsultacje z kilkoma podmiotami zapewniają lepsze pierwsze wrażenie. Jakość firmy pożyczkowej to oczywiście odpowiednie wpisy do rejestru, czy przynależność do związku firm pożyczkowych. Taka obecność w związku firm pożyczkowych dobrze wróży dla kredytobiorcy poszukującego wiarygodnego podmiotu do krótko, czy długoterminowego zadłużenia.

Stworzenie ogólnego rejestru firm pożyczkowych to bardzo przydatna kwestia. Porównywarki kredytów stanowią tutaj alternatywę, ale niektóre porównywarki charakteryzują się zależnością od konkretnych marek finansowych. Też uważaj na ten punkt przy analizie ofert chwilówek.