Kredyt konsolidacyjny jest niewątpliwie dosyć specyficznym rodzajem zobowiązania. Bardzo powszechnie słyszy się bowiem, że nie zaciąga się zobowiązań na spłatę innych zadłużeń, gdyż jest to nieodpowiedzialne i może prowadzić do spirali zadłużenia. Kredyty konsolidacyjne są tutaj w jakimś sensie wyjątkiem, gdyż zostały one stworzone właśnie po to, aby przy ich pomocy pokrywać istniejące zobowiązania o charakterze bankowym, zobacz jakie oferty należy wybrać w takim przypadku na 17banków. Jest to dosyć złożony mechanizm, który polega na tym, że jeśli mamy kilka zadłużeń w bankach i zdecydujemy się na skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego, instytucja bankowa, która nam go udzieli, spłaca nasze dotychczasowe zobowiązania, natomiast my stajemy się jej dłużnikami. Ideą całego przedsięwzięcia jest zatem zazwyczaj połączenie kilku zobowiązań w jedno, a także niejednokrotnie wprowadzenie pewnych modyfikacji, co do sposobu spłaty zadłużenia. Takie rozwiązanie może okazać się ciekawe w różnego rodzaju sytuacjach, dlatego też warto przez chwilę zastanowić się nad tym zagadnieniem.

Wady oraz zalety kredytów konsolidacyjnych

Dosyć prostym przykładem, w którym kredyt konsolidacyjny może być przydatny, jest sytuacja, kiedy z pewnych względów potrzebujemy zmniejszenia naszych comiesięcznych rat do spłaty. Przy pomocy takiego rozwiązania nieraz udaje się to osiągnąć, trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj wówczas wzrastają koszty całkowite w związku z wydłużeniem okresu kredytowania. Główną rolę odgrywają tutaj już jednak parametry oferty kredytu konsolidacyjnego, ponieważ jeżeli naliczane odsetki będą znacząco niższe od tych związanych ze zobowiązaniami, które chcemy skonsolidować, wówczas może to być naprawdę interesująca propozycja. Kolejnym przykładem, w którym kredyt konsolidacyjny może być ciekawą opcją, jest posiadanie kilku zadłużeń bankowych, które możemy w ten sposób połączyć w jedno. Ten czynnik nie powinien być jednak samodzielnym elementem determinującym naszą decyzję właśnie ze względu na wspomniane wcześniej zagadnienia dotyczące całkowitych kosztów zobowiązania.

Jak można się domyślić, kredyty konsolidacyjne mają swoje wady, a także zalety. Przed podjęciem ostatecznej decyzji musimy je gruntownie przeanalizować. W tego rodzaju sytuacjach czeka nas zresztą bardzo dużo pracy wymagającej ogromnej dokładności, a także odpowiedzialności. Zaletą kredytu konsolidacyjnego może być niejednokrotnie właśnie możliwość połączenia kilku zobowiązań bankowych w jedno, a także opcja modyfikacji warunków spłaty zadłużenia. Z pewnością duże znaczenie ma też fakt, że tego rodzaju propozycji jest na rynku sporo, a więc mamy szerokie możliwości wyboru. Jednocześnie ciekawe jest także to, że nieraz można natrafić na atrakcyjne propozycje. Wśród wad takich zobowiązań można wymienić właśnie koszty całkowite, które często wzrastają w odniesieniu do dotychczasowo spłacanych zadłużeń bankowych. Jeśli z kolei natomiast zależy nam na modyfikacji na takim polu, że pragniemy skrócić okres kredytowania, wówczas raty, które będziemy mieć do spłacenia, mogą nieraz okazać się naprawdę wysokie. Musimy zatem przeprowadzić szczegółową analizę priorytetowych dla nas kwestii, jeśli chodzi o nasze zadłużenia, a także przyjrzeć się motywacjom, które skłoniły nas do poszukiwania kredytów konsolidacyjnych. Przy działaniach związanych z finansami bardzo ważne jest to, aby szczegółowo przebadać wszystkie czynniki, które mogą mieć znaczenie. Jednocześnie musimy pamiętać o tym, że nawet drobne detale mogą nieraz mieć duże znaczenie dla całokształtu danego rozwiązania.