Analizując te dwa rodzaje najpopularniejszych kredytów, możemy zauważyć jak bardzo różnią się one ilością wymaganych dokumentów, które należy skompletować starając się o ich przyznanie, dzięki kredytowa-zdolnosc.pl wybierzesz najlepsze oferty.

W przypadku kredytu gotówkowego zazwyczaj wystarczające jest okazanie dowodu tożsamości oraz zaświadczenia o dochodach. Co więcej, wybierając tą opcję kredytową nie musimy ustanawiać żadnych zabezpieczeń. No i najważniejsze – zakup pojazdu za środki z kredytu gotówkowego nie ograniczają w żaden sposób dysponowania autem, jedynym jego właścicielem jest kredytobiorca.

Najważniejsze zalety kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy to nie tylko ograniczenia w swobodnym użytkowaniu kredytowanego pojazdu. Należy pamiętać też o jego zaletach, do których zalicza się :

  • Preferencyjne oprocentowanie – wiele instytucji finansowych oferuje swoim klientom kredyty samochodowe na korzystnych warunkach, koszty takiego kredytu są o wiele mniejsze niż w przypadku kosztów kredytu gotówkowego
  • Wszelkich formalności możemy dopełnić u dealera samochodowego w salonie, który posiada tego rodzaju kompetencje co instytucja finansowa
  • Długi okres kredytowania-zazwyczaj wynosi on maksymalnie 10 lat

Czym jest bank samochodowy?

Bank samochodowy zazwyczaj jest zakładany przez koncern samochodowy pod który podlega dany salon samochodowy. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia potencjalnym kredytobiorcom zaciągniecie zobowiązania z natychmiastową możliwością użytkowania pojazdem. Tego typu banki tak jak instytucja finansowa należy zarówno do Związku Banków Polskich i objęty jest Bankowym Funduszem Gwarancyjny. Największe banki samochodowe specjalizują się w procedurach finansowania nabywania pojazdów oferując też inne usługi jak prowadzenie kont osobistych, lokat, kont oszczędnościowych oraz udzielanie kredytów gotówkowych.

Kiedy decyzja o kredycie samochodowym została podjęta, czas na kolejną, którą jest wybranie rodzaju banku w którym będziemy wnioskować o tego typu zobowiązanie. Zważywszy na dużą konkurencję, banki prześcigają się w generowaniu ofert kredytowych z dogodnym oprocentowaniem i niską prowizją. Każdy rodzaj instytucji finansowej pod pewnymi względami będzie dla nas atrakcyjny z drugiej strony może mieć swoje wady. Wybór instytucji finansowej, w której chcemy podjąć się kredytu samochodowego zależy od preferencyjności warunków proponowanego zobowiązania. Jeśli zdecydujemy się na kredyt w banku samochodowym, wówczas wszelkich formalności możemy dopełnić na miejscu a w przypadku uszkodzenia pojazdu możemy liczyć na likwidację szkody w serwisie samochodowym.