Czy leasing jest dostępny tylko dla firm?

Choć często spotykamy się ze stwierdzeniem, że coś jest leasingowane nadal jako konsumenci nie mamy pewności czym tak naprawdę leasing jest. Aby przybliżyć ten produkt warto zaznajomić się z definicją leasingu.

"Leasing, czyli umowa cywilna między leasingodawcą oraz leasingobiorcą. Celem leasingu jest konkretny przedmiot, między innymi sprzęt elektroniczny lub pojazd mechaniczny. Leasingobiorca za odpowiednią opłatą udostępnia leasingującemu zakupiony wcześniej przedmiot. Dodatkowo osoba leasingująca ma możliwość całkowitego wykupienia używanego sprzętu. Koszt miesięcznych opłat związanych z leasingiem można odliczyć od podatku."

Usługa przypomina kredyt oraz pożyczkę, pozwala jednak na atrakcyjne rozliczenie kosztów rat, a także zakup mienia bez konieczności posiadania własnego wkładu. Umowy leasingowe proponują przede wszystkim banki oraz firmy leasingowe, których na naszym rynku jest coraz więcej.

Obecnie największą grupą konsumentów tego produktu są właściciele mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw. Dzięki możliwości skorzystania z leasingu firmy znacznie zmniejszają opłaty względem Urzędu Skarbowego. To także dobry sposób na zdobycie potrzebnego sprzętu bez naruszania firmowych funduszy. Leasing jest niezwykle korzystny w przypadku nowych firm, które muszą wypracować swoją pozycję na rynku i nie mogą pozwolić sobie na brak płynności finansowej.

Warto jednak pamiętać, że nawet osoby indywidualne mogą skorzystać z umowy leasingowej i dzięki temu uniknąć obciążenia historii kredytowej lub koniecznością spełniania warunków kredytu w postaci częściowego wkładu własnego. Zaletą leasingu jest również bardzo prosta procedura i decyzja, którą możemy otrzymać w bardzo krótkim czasie. Poza tym, umowy posiadają elastyczny okres spłaty i możliwość rozłożenia rat nawet na kilka lat.

Wiele osób zastanawiających się nad podpisaniem umowy leasingowej nie jest pewna czy będzie mogła w przyszłości sprzedać np. auto, które będzie zakupione tym sposobem. Wraz z spłatą wszystkich rat i wypełnieniem wcześniej ustalonych warunków prawo własności przedmiotu przechodzi na klienta. Dzięki temu, bez problemu po terminie spłaty, nabytą własność możemy sprzedać na dowolnych dla nas warunkach.

Jakie banki udzielają leasingu?

Wśród instytucji, które w swojej ofercie posiadają leasing, zarówno skierowany dla firm jak i konsumentów indywidualnych, są jedne z najpopularniejszych banków, które cieszą się zaufaniem klientów. Jeżeli zatem szukamy banku, który zapewni nam atrakcyjną umowę leasingową możemy sprawdzić warunki jakie oferują min.:

  • Idea Bank
  • Getin Bank
  • Bank BGŻ
  • Alior Bank
  • Bank Millennium
  • Deutsche Bank
  • Nordea Bank
  • ING Bank Śląski