Dobreoszczedzanie.com - Lokaty, fundusze

Dobre oszczędzanie

Nauka oszczędzania

31 marzec, 2015 | Nieskategoryzowane

Promocja oszczędzania nie jest na najwyższym poziomie. Społeczeństwo pozostaje zwyczajowo przy najbezpieczniejszych instrumentach i nie podejmuje za dużego ryzyka. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze ludzie nie zdobywają wiedzy ekonomicznej, po drugie boją się dominacji specjalistów, a po trzecie nie mają czasu na podejmowanie skomplikowanych decyzji finansowych. Sztuki oszczędzania warto się jednak stopniowo uczyć, ponieważ umożliwia wejście na zupełnie nowy standard funkcjonowania gospodarstwa domowego. Na czym ma polegać nauka oszczędzania w nowoczesnej wersji?

Podstawowe podejście do budowania zysków długoterminowych

Najpierw konstruujesz od podstaw strategię oszczędzania. Musisz zawrzeć w niej ilość posiadanych nadwyżek kapitałowych, potencjał stopy zwrotu w cyklu miesięcznym i rocznym, możliwość cyklicznego dokładania pieniędzy. Warto też do strategii dodać element prognozowania. Na podstawie powyższych danych bez problemu przewidzisz, ile zajmie się zbudowanie określonej skali dochodu. Strategia oszczędzania długoterminowego powinna bazować także na ocenie własnych preferencji w stosunku do podejmowania ryzyka ekonomicznego. Im większe ryzyko jesteś w stanie podjąć, tym większa szansa na wykonywanie inwestycji typowych dla rynku kapitałowego, np. akcje, giełda walutowa, obligacje korporacyjne, surowce, kontrakty terminowe. W obecnej rzeczywistości multimedialnej znajdziesz wiele darmowych aplikacji umożliwiających przetestowanie własnych pomysłów oszczędnościowo-inwestycyjnych, bez potrzeby straty prawdziwych pieniędzy. Konta demo masz do dyspozycji chociażby u brokerów giełdowych i walutowych. Jeżeli pracujesz zainteresuj się tematem IKZE, czyli indywidualnych kont emerytalnych, w których nie występuje podatek od zysków kapitałowych.

Oszczędzanie jako wiedza przydatna do końca życia

Sztuka oszczędzania prowadzi do wielu różnorodnych wniosków, często zmieniających zupełnie funkcjonowanie w ekonomicznej rzeczywistości. Niektórzy ludzie przyzwyczajeni do wydawania dużych kwot po rozpoczęciu nauki lokowania nadwyżek kapitałowych uświadamiają sobie, że mogą osiągnąć znacznie więcej czasu wolnego lub bardziej cieszyć się życiem. Oszczędności to zawsze większa stabilność życiowa, dlatego zrób wszystko, aby zbudować je na naprawdę rozsądnym poziomie.