Dobreoszczedzanie.com - Lokaty, fundusze

Dobre oszczędzanie

Potencjał odwróconej hipoteki w Polsce

10 czerwiec, 2019 | Nieskategoryzowane

Szybkie starzenie się społeczeństwa warunkuje zmianę niektórych obszarów gospodarczych. Odwrócona hipoteka to jeden z ciekawszych przykładów. W Polsce obowiązują bardzo niewielkie emerytury, które często uniemożliwiają normalne prowadzenie gospodarstwa domowego, nie mówiąc już o zaspokojeniu dodatkowych potrzeb domowników. Odwrócona hipoteka umożliwia nie tylko wsparcie programów socjalnych, ale również wyrównanie szans emerytom posiadającym własną nieruchomość.

Czy odwrócona hipoteka to szansa dla emerytów?

Już dzisiaj budżet państwa dopłaca do ZUS ponad 40 mld złotych, oczywiście w rosnącej perspektywie. Odwrócona hipoteka to zatem produkt bankowy wręcz konieczny w promocji. Odwrócona hipoteka zapewnia emerytom środki, a jednocześnie wymaga przekazania własności nieruchomości na bank detaliczny. Pieniądze można wypłacać w cyklu miesięcznym lub jednorazowo, w zależności od potrzeb. Odwrócona hipoteka w Polsce jest bardzo pożądana, ponieważ większość (80%) seniorów posiada realne prawo własności nieruchomości, w której zamieszkuje. To wyjątkowa właściwość, nawet w porównaniu do rozwiniętych krajów europejskich.

Obowiązki przy odwróconej hipotece

Do głównych zadań właściciela przy obsłudze odwróconej hipoteki należy zachowanie wysokiego standardu technicznego nieruchomości, terminowe regulowanie rachunków i innych zobowiązań, wysokie ubezpieczenie na wypadek wystąpienia kryzysowych sytuacji. W krajowych bankach trudno znaleźć optymalną ofertę na odwróconą hipotekę, co jest wręcz porażką polityczną. Najczęściej spotyka się umowy o rentę dożywotnią podpisywane w ramach kodeksu cywilnego, więc nie do końca właściwie regulowane.

Czy przyszłość emerytów leży w odwróconej hipotece?

Banki obawiają się odwróconej hipoteki ze względu na duże ryzyko podpisania umowy z seniorem. Wynika to z niemożliwego do przewidzenia terminu zgonu emeryta. Świadczenie wypłacalne przez bank może okazać się zatem nieopłacalne. Dochodzi do tego presja rodziny na odzyskanie nieruchomości, czyli potencjalne konflikty prawne. Polskie społeczeństwo posiada wyraźną tradycję przekazywania nieruchomości rodzinie, a nie instytucjom finansowym, co jest wręcz źle widziane. W kolejnych latach odwrócona hipoteka posłuży za pośredni ratunek dla niewydolnego systemu emerytalnego oraz socjalnego.