Dobre lokaty i bezpieczny zysk

Wśród różnorakich form inwestowania na uwagę zasługują z pewnością lokaty bankowe. Jest to bowiem bardzo bezpieczny sposób inwestowania, a oprócz tego zyski z lokat mogą być całkiem przyzwoite. Warunkiem jest tu oczywiście jeszcze odpowiedni wybór lokaty. A do wyboru jest dość sporo ofert, zważywszy na fakt, że lokaty oferuje każdy z licznie działających na rynku banków. Oprócz tego każdy z nich ma w swojej ofercie różne rodzaje lokat. Wiele z nich to tez lokaty, które można otworzyć droga elektroniczną, a później w ten sam sposób nimi zarządzać i kontrolować ich stan. Takie rozwiązanie jest z pewnością bardzo wygodne oraz oszczędza nasz czas, który byłby potrzebny na wizyty w oddziale banku.

Żeby jednak móc się cieszyć z jak największych zysków i wygodnego korzystania z lokaty trzeba wybrać dobra ofertę. Jak to zrobić i czym się sugerować? Najważniejsze jest chyba odpowiedzenie sobie na pytanie czego właściwie od lokaty oczekujemy. Jakie maja być z niej zyski i jak długo środki powinny na niej pracować. Ważne jest tu przede wszystkim pytanie o termin lokaty. Odpowiedź na nie będzie rozstrzygająca a temat tego, czy skorzystamy z lokaty długoterminowej, czy też krótkoterminowej. Generalnie pod względem wysokości zysków bardziej opłacalna wydaje się być lokata długoterminowa, ponieważ tam pieniądze dłużej pracują oraz oferowane jest często większe oprocentowanie. Nie należy się tu jednak kierować samym zyskiem. Żeby bowiem oszczędzanie na lokacie miało sens i by nie stracić wypracowanych odsetek, pieniądze można wybrać dopiero po zakończeniu lokaty. Z tego powodu lokaty długoterminowe, czyli na przykład dwu-, albo trzyletnie są dobre jeśli środki zamierzamy wykorzystać w bardziej odleglej przyszłości. W takim wypadku warto też zastanowić się nad lokatę odnawialną. Jeśli jednak środki będą nam potrzebne w dość krótkim czasie od założenia lokaty, to lepiej zdecydować się na lokatę krótkoterminową, choćby miesięczną. Dzięki temu środki będzie można bez problemu podjąć już po zakończeniu lokaty, bez obaw o to, że utraci się wypracowane odsetki.

Generalnie najważniejszym parametrem każdej lokaty, informującym o tym, jaki będzie zysk jest oprocentowanie. Jest to parametr podstawowy, ale żeby mieć całościowy obraz trzeba jeszcze zwrócić uwagę na kwestię kapitalizacji odsetek oraz rodzaju oprocentowania. Kapitalizacja, czyli doliczanie odsetek do zgromadzonego kapitału, powinna być jak najczęstsza, przez to bowiem kapitał się powiększa, a każde następne naliczanie odnosi się do większej kwoty, co powoduje większe zyski. Jeśli chodzi o kwestię rodzaju oprocentowania, to wyróżniamy oprocentowanie stałe oraz zmienne. Pierwszy rodzaj to oprocentowanie naliczane w dniu zakładania lokaty. Opiera się ono na wysokości stóp procentowych w tym dniu i nie ulega zmianom przez cały okres lokaty. Oprocentowanie zmienne może być wyższe w przypadku podwyżki stóp procentowych lub też niższe w przypadku ich obniżki. Zmienne oprocentowanie jest więc z pewnością pewnego rodzaju ryzykiem, ale jednocześnie daje też możliwość podwyższenia zysków. To jak będzie w danym przypadku nie zawsze jest łatwe do przewidzenia, zwłaszcza jeśli chodzi o dłuższe okresy czasu. Wysokość stóp procentowych w dość dużym stopniu zależy od tego, jaka panuje sytuacja gospodarcza i czy NBP chce zachęcać swoimi działaniami do oszczędzania, czy raczej zaciągania kredytów. W tej sprawie można też poradzić się dobrego doradcy finansowego, który podpowie, w jaki rodzaj lokat bardziej warto inwestować w danym okresie.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.