JAK WYBRAĆ KREDYT GOTÓWKOWY?

Kredyt gotówkowy to rozwiązanie, które przyjdzie nam do głowy, jeśli brakuje nam gotówki. W jaki sposób dokonać wyboru kredytu, który będzie najlepszy? Wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

Wiele osób wnioskuje o kredyt w banku, w którym posiada konto. Jest to na swój sposób dobre rozwiązanie, ponieważ bardzo często banki posiadają dla swoich klientów lepsze oferty. Czasami to prawda, ale nie zawsze. Czasami niektóre banki przygotowują bowiem specjalne oferty dla nowych klientów. Dlatego przed podjęciem decyzji warto rozeznać się w ofertach banków. Przy czym należy wiedzieć, w jaki sposób porównywać ze sobą oferty kredytowe. Nie powinniśmy zwracać uwagi tylko na oprocentowanie. Może nas to wprowadzić w błąd. Dlatego warto sprawdzić kilka ofert zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy. Weźmy pod uwagę również prowizję i koszty ubezpieczenia, bo te dodatki mogą nas sporo kosztować i być wyższe niż odsetki. Dlatego najlepiej dokonywać porównania całkowitego kosztu kredytu, na który składają się takie elementy, jak: prowizja za udzielenie kredytu. Stanowi ona jednorazową opłatę pobieraną przez bank podczas uruchomienia kredytu lub pożyczki. W zależności od banku musimy zapłacić ją z własnych środków, innym razem jest doliczana do zadłużenia w kredycie. Jej wysokość może być różna. Od 0% do nawet ponad 20% kwoty kredytu.

Kolejny element stanowią odsetki, ich wysokość uzależniona jest od oprocentowania kredytu. Odsetki rosną, jeśli nie spłacamy rat w terminie. Koszty kredytu podwyższa też ubezpieczenie, zobowiązuje nas bowiem do opłacania składek ubezpieczeniowych. Dzięki temu jeśli będziemy mieli problemy ze spłatą zadłużenia, np. jeśli stracimy pracę, ubezpieczyciel spłaci nasze zadłużenie. Wszystko to sprawia, że przed zaciągnięciem kredytu powinniśmy zapoznać się dokładnie z warunkami kredytu. Inne koszty związane z obsługą kredytu to także dodatkowe opłaty. Warto o nie dopytać w razie niepewności. Niektóre koszty mogą też dotyczyć tylko wybranych klientów. Jest tak np. z prowizją za wcześniejszą spłatę. Jeśli planujemy nadpłacać kredyt, wtedy zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, powinniśmy sprawdzić, czy dany bank oferuje taką możliwość bezpłatnie. Dobrą informacją jest z całą pewnością fakt, że w przypadku wcześniejszej spłaty bank powinien zwrócić nam część prowizji za udzielenie kredytu. Również odsetki powinien zacząć naliczać od niższego zadłużenia. Przypilnujmy tego.

Przy czym warto pamiętać, że dla różnych ludzi różne elementy są istotne. Dla niektórych istotniejsze będzie to, by nie tylko koszt był najniższy, ale by otrzymać jak najszybciej pieniądze. Bank powinien to określić. Instytucje często chwalą się szybkością udzielanych kredytów, bywa jednak różnie. Jeśli w danym momencie do banku wpłynie dużo wniosków, wtedy może on nie zdążyć rozpatrzyć ich w czasie. Warto o to dopytać by nie być niepewnym.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.