Lokaty bankowe – lokata walutowa

To typ lokaty jak sama nazwa mówi prowadzonej w obcej walucie. Największą jej wadą jest ciągła niepewność o wysokość zarobionych środków. Dzieje się to za sprawą zmiennego kursu walut, który jest trudny do przewidzenia.

Lokata progresywna

Stanowi wariant lokaty bankowej, której oprocentowanie wykazuje tendencję wzrostową. W praktyce oznacza to, że na początku okresu lokowania środków oprocentowanie wynosiło 2,5% by na koniec osiągnąć wysokość 7%. Jest to typ lokaty stosunkowo korzystny gdyż odsetki są naliczane każdego miesiąca, i nawet gdybyśmy zerwali ją przed upływem wyznaczonego terminu, nie stracimy odsetek które zostały naliczone.

Lokata overnight

Rodzaj lokaty, której już sama nazwa sugeruje jej porę trwania. Lokata nocna zakładana o godzinie 16 trwająca do godziny 9 dnia następnego. Lokata overnight stanowi wygodny sposób kontroli nad swymi środkami pieniężnymi, gdyż w ciągu dnia możemy nimi swobodnie dysponować, zaś w porze nocnej możemy wypracować oszczędności.

Zazwyczaj ten typ lokaty dedykowany jest podmiotom gospodarczym, chociaż trafiają one też do klientów indywidualnych. Lokata overnight została podzielona na dwa warianty :

Lokata kontrolowana od początku do końca przez klienta, który sam musi dopełnić wszelkich formalności z nią związanych

Lokata kontrolowana przez bank, klient obliguje bank do automatycznego wpłacania i wypłacania środków z lokaty, stanowi wygodny sposób zarządzania lokatą

Należy pamiętać, że lokata overnight bez względu, na który jej rodzaj się zdecydujemy może być otwarta tylko w dni robocze czyli od poniedziałku do czwartku. Ten typ lokaty dopuszcza jej prowadzenie w rodzimej ale też w obcej walucie.

Choć lokata overnight stanowi wygodny i dostępny sposób lokowania środków to jednak uniemożliwia nam osiągnięcie spektakularnych oszczędności. Dzieje się tak za sprawą stosunkowo niskiego oprocentowania, gdyż lokata trwa bardzo krótko a co za tym idzie instytucja finansowa ma zbyt mało czasu na operowanie środkami na lokacie.

Jeśli chodzi o sposób określania wysokości oprocentowania to jest on determinowany poprzez wskaźnik WIBID ON, który przedstawia wysokość stopy procentowej w skali roku, za depozyty, którymi banki obracają pomiędzy sobą.

To co można zauważyć dokonując wyboru jak najbardziej korzystnej lokaty jest zwracanie szczególnej uwagi na wysokość jej oprocentowania. Przede wszystkim musimy być świadomi naszych możliwości i oczekiwań. Dlatego nie należy zakładać lokaty długoterminowej podczas gdy na codzień potrzebujemy określonej sumy pieniędzy. To bardzo ważne aby lokata z możliwości oszczędzania nie przeobraziła się w ryzykowne obracanie środkami.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.