LOKATY BANKOWE – O CZYM WARTO WIEDZIEĆ?

Co zrobić z takimi pieniędzmi?

Wielokrotnie każdy z nas zastanawiał się nad tym, co zrobi, kiedy otrzyma nagły, niezapowiedziany, solidny przypływ dużych pieniędzy. Oczywiście można wymieniać różnego rodzaju marzenia, cele i potrzeby, na które możemy od razu wydać całe te fundusze, ale warto rozważyć w takim wypadku również oszczędzenie ich i zostawienie na czarną godzinę. Opcji oszczędzania jest oczywiście kilka i wiele z nich jest powszechnie znanych – choćby trzymanie tych pieniędzy na koncie czy w portfelu z postanowieniem nie ruszania ich za żadne skarby. Niestety, tego rodzaju sposób oszczędzania może być bardzo nieskuteczny, bowiem mamy wtedy pełen dostęp do pozornie zostawionych na czarną godzinę pieniędzy i będą nas one niezwykle kusić, żebyśmy jednak wydali je na coś mniej koniecznego czy potrzebnego. W takiej sytuacji, zwłaszcza jeśli nie mamy najlepszej opinii o własnej silnej woli, warto rozważyć inny sposób na zaoszczędzenie tych pieniędzy. Warto w takim wypadku udać się do któregoś z banków i poszukać odpowiedniej oferty dotyczącej tego, co oferują w zakresie oszczędzania pieniędzy – a oferują nic innego jak lokaty bankowe. Zanim jednak zdecydujemy się otworzyć lokatę i wpłacić na nią pewne fundusze, warto zapoznać się z kilkoma istotnymi rzeczami, na które należy zwracać w takiej sytuacji uwagę. Przede wszystkim jest to oprocentowanie lokaty oraz długość jej trwania. Istnieje tutaj pewna bardzo prosta, przejrzysta zależność – im lokata trwa dłużej, tym większy zysk możemy osiągnąć.

Jaki czas trwania i oprocentowanie?

Jeśli chodzi o najbardziej opłacalny czas trwania, to kiedy chcemy zobaczyć realny zysk rzędu nawet kilkuset złotych, powinniśmy zastanowić się nad lokatą trwającą co najmniej rok. Jeśli chodzi o oprocentowanie, najbardziej opłacalne wydaje się takie od dwóch do trzech procent w skali roku. Nie brzmi to spektakularnie, ale jest to jedna z przynoszących najwięcej korzyści oferta.

Rozsądek przede wszystkim!

Warto pamiętać także o pewnym bardzo prostym, ale groźnym fakcie – musimy upewnić się, że podejmujemy świadomą decyzję z pełnią rozsądku i rozwagi. Jeśli zdecydujemy się bowiem na wybranie pieniędzy z lokaty przed momentem jej zakończenia, możemy liczyć się z ogromnymi karami finansowymi.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.