Lokaty zwykle i specjalne

Lokata to bardzo dobry sposób na inwestowanie, zwłaszcza jeśli ktoś nie chce ryzykować utratą środków i nie liczy też na spektakularne zyski w bardzo krótkim czasie. Lokata to bowiem sposób inwestowania bardzo bezpieczny, ale nie przynoszący jakichś ogromnych zysków. Trzeba jednak przyznać, że nie są to również zyski na jakimś bardzo niskim poziomie. Ponadto każdy bank obowiązkowo jest członkiem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a co za tym idzie nasze środki zgromadzone na lokacie są chronione dodatkowo gwarancjami tego funduszu. Na rynku działa wiele banków, więc znajdziemy wiele różnych ofert lokat. Mało tego, każdy z nich posiada zwykle lokaty w różnych opcjach, co sprawia, że wybór jest bardzo szeroki. Z jednej strony jest to duża zaletą, ponieważ łatwiej jest znaleźć ofertę optymalna dla siebie. Z drugiej strony mogą występować pewne trudności w poruszaniu się w takim gąszczu ofert. Warto wspomóc się rozwiązaniem, jakimi są różnego rodzaju porównywarki i rankingi internetowe. Jest to zwykle dość bogate zestawienie poszczególnych ofert, dzięki czemu łatwiej będzie dokonać wstępnego wyselekcjonowania tych najlepszych,  a następnie będzie już można skupić się szczegółowo właśnie na nich.

Co jest ważne w lokatach?

Zanim jednak zaczniemy porównywać i wybierać poszczególne lokaty, trzeba dobrze wiedzieć, na jakich informacjach należy się oprzeć. Przede wszystkim musimy wiedzieć, na jaki okres chcemy otworzyć lokatę, ponieważ on będzie decydował o tym, kiedy będziemy mogli bez straty wypracowanych odsetek wybrać środki. Jeśli pieniądze będą nam potrzebne w niedługim czasie, to lepszym rozwiązaniem będzie lokata krótkoterminowa. Jeśli zaś możemy sobie pozwolić na dłuższe pozostawienie środków w celu inwestowania, to lokata długoterminowa, na przykład dwuletnia również powinna być rozwiązaniem dobrym, bo przynoszącym większe zyski. Można też założyć lokatę odnawialną, ale trzeba liczyć się z tym, że lokata ta będzie na nowych warunkach, według aktualnej oferty banku, a nie takiej, przy jakiej my otwieraliśmy pierwszą lokatę. Pod uwagę należy wziąć też oczywiście oprocentowanie. Najważniejszym wskaźnikiem jest tu wysokość oprocentowania, ale nie można zapominać również o tym, że dość duże znaczenie ma jego rodzaj.   Możemy bowiem wybrać lokatę z oprocentowaniem stałym, albo też z oprocentowaniem zmiennym. W pierwszym przypadku będziemy mieć pewność, że nasz zysk będzie niezależny od zmian stóp procentowych i ich obniżka nie spowoduje obniżenia oprocentowania naszej lokaty. Z kolei oprocentowanie zmienne to szansa na podwyższenie zysku, jeśli stopy procentowe zostaną podwyższone. Kluczowa dla wysokości zysku może także okazać się częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im większa ta częstotliwość będzie, tym większe zyski będą z lokaty, ponieważ poprzez dopisywanie odsetek do kapitału stopniowo zwiększa się jego wartość, która służy jako podstawa przy kolejnym naliczaniu odsetek.

Inne typy lokat

Czasem jedna zwykłe lokaty mogą okazać się niewystarczające, dlatego też banki oferują swoim klientom takie rozwiązania w tym zakresie, jak lokaty walutowe oraz lokaty podwójne , zwane też strukturyzowanymi. Lokaty walutowe przeznaczone są dla osób, które posiadają środki w obcej walucie i chciałyby je korzystnie zainwestować. Zawsze jednak trzeba pamiętać o kursach walut, które mogą wpływać na zysk korzystnie, albo też go pomniejszać. Jeśli zaś chodzi o lokaty strukturyzowane, to w ich przypadku środki dzielone są na dwie części. Zazwyczaj większa z nich jest inwestowana, tak jak standardowa lokata w bezpieczne instrumenty. Jest to tzw. część oszczędnościowa. Druga część, czyli inwestycyjna jest inwestowana w instrumenty bardziej ryzykowne, ale dzięki temu możliwe jest osiąganie znacznie większych zysków.  

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.