Najpopularniejsza metoda inwestowania nadwyżek finansowych
Lokaty bankowe są najbardziej korzystną ofertą spośród tych dostępnych na rynku. Nie jesteśmy tu narażeni na żadne dodatkowe koszty, jak to ma miejsce w przypadku kredytów czy kart kredytowych. Mowa tu przede wszystkim o wszelkiego rodzaju odsetkach czy prowizjach, czy opłatach wynikających z założenia konta. Tutaj to bank płaci klientowi, nie odwrotnie. Korzyści z tego wynikające ukazują przede wszystkim odsetki, które bank musi zapłacić wraz ze zdeponowaną kwotą. Jest to swego rodzaju zadośćuczynienie czy nagroda dla klienta za to, że udzielił bankowi swoich oszczędności. Lokaty należą do najpopularniejszych metod inwestowania nadwyżek finansowych. Gwarancja odsetek jest tym, co przyciąga klientów zainteresowanych zainwestowaniem swoich oszczędności. Dzięki z góry ustalonemu przez bank oprocentowaniu nie ryzykujemuy utraty kapitału a dzięki regulacjom ustawowym, mamy gwarancję odzyskania środków nawet w sytuacji kiedy dojdzie do upadku banku.
Lokaty bankowe a może konta oszczędnościowe?
Kiedy już podejmiemy decyzję o ulokowaniu swoich pieniędzy w banku, staniemy przed dość trudnym wyborem jaką usługę wybrać? Lokaty bankowe czy konta oszczędnościowe? Jednoznaczna odpowiedź jest tu niemożliwa. W dużej mierze uzależnione jest to od naszych oczekiwań oraz potrzeb. Porównując lokatę bankową z kontem oszczędnościowym, powinniśmy przede wszystkim zdać sobie sprawę z faktu, że są to dwa odrębne produkty. Lokaty bankowe objęte są umową pomiędzy klientem a bankiem, zawieraną na czas określony. W tym konkretnym przypadku możemy z góry ustalić, o ile oprocenowanie lokaty jest stałe, ile pieniędzy zarobimy w czasie trwania całej umowy. Jest to chyba najbezpieczniejsze rozwiązanie z dostępnych, gdyż żaden bank nie może zmienić warunków umowy w trakcie jej trwania. Stąd pewność, że zawsze otrzymamy taki zwrot, jaki ustalimy, podpisując umowę. Konto oszczędnościowe z kolei jest dodatkowym rachunkiem objętym oprocentowaniem , na który w dowolnej chwili można wpłacać środki pieniężne, jak również bez najmniejszego problemu je wypłacić.
Kilka słów o zasadach oprocentowania
Oprocentowanie na kontach oszczędnościowych jest jednak zmienne. Oznacza to mniej więcej tyle, że w każdej chwili może ulec ono zmianie, nie zawsze z korzyścią dla klienta. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy bank gwarantuje utrzymanie stawki oprocentowania przez pewien czas trwania umowy, nigdy jednak nie obejmuje ona całego czasu jej trwania. Posiadanie konta oszczędnościowego wiąże się więc z pewnym ryzykiem. Jednak ma ono dość istotną przewagę nad lokatą bankową- można z niego w każdej chwili wypłacić zdeponowane pieniądze, nie tracąc przy tym zgromadzonych odsetek. Lokaty bankowe mają to do siebie, że jeśli zmuszeni będziemy zerwać je przed czasem, musimy liczyć się z faktem zwrotu tylko i wyłącznie zainwestowanego kapitału bez odsetek. Są naliczne tylko w niektórych przypadkach, jednak jest to niewielki ułamek z tego, co moglibyśmy otrzymać finalnie po okresie jej trwania. Z tego właśnie powodu warto zaczekać do końca i cieszyć się bez wysiłku zarobionymi pieniędzmi. Oczywiście konkretne kwoty wynikające z oprocentowania są realne dopiero wtedy, kiedy wpłacony przez nas depozyt jest stosunkowo wysoki. W przeciwnym razie trudno powiedzieć o nagłym bogactwie wynikającym z uzbieranych odsetek. Jednak lokala bankowa pozwala przede wszystkim na bezpieczne przetrzymywanie pieniędzy z nieznacznym przy niższych kwotach wpłaty i znacznie wyższych, gdy depozyt jest większy, zyskach z naszych oszczędności.