Oprocentowanie długoterminowych lokat

Nowy Rok to dla wielu czas składania postanowień. Postanowienia te dotyczą zwykle zmiany trybu życia. Obiecujemy sobie rzucić palenie, więcej biegać, schudną- wymieniać można długo. Wielu naszych rodaków wraz z nadejściem Nowego Roku obiecuje sobie jednak, że zaczną oszczędzać. Produkty finansowe oferowane przez banki mogą spełnić to postanowienie.

Gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym nie jest dobrym pomysłem gdy nie potrafimy zapanować nad pokusami zakupów. Choć zdajemy sobie sprawę, że zakup kolejnych butów, spodni czy czegokolwiek innego może doprowadzić do powstania dziury budżetowej nie jesteśmy w stanie się oprzeć. Wiemy przecież, że potrzebne środki mamy zgromadzone na koncie oszczędnościowym. Co więcej wiele banków oferuje ich wypłatę w każdym dowolnym momencie bez utraty zgromadzonych odsetek. Z lokatą bankową jest inaczej. Zerwanie umowy grozi utratą nagromadzonych zysków. Dla mniej zdyscyplinowanych Klientów to lokata bankowa będzie więc stanowić najlepsze wyjście.

Styczeń jest najlepszym okresem do tego by rozpocząć długoterminowe oszczędzanie. Oszczędzanie przez dłuższy okres czasu jest w stanie przynieść zdecydowanie większe zyski. Gdy Klient zdecyduje się na lokaty ze stałym oprocentowaniem z góry będzie wiedział ile na lokacie opiewającej na konkretną kwotę zarobi. Inaczej będzie przy lokatach posiadających zmienne oprocentowanie. Stawki oprocentowania stale będą ulegać wahaniom w związku z czym podanie kocowej kwoty jaką można uzyskać z lokaty długoterminowej będzie bardzo trudne. Przyjrzyjmy się jednak dokładnie jak wygląda oprocentowanie lokat długoterminowych.

Najwyższe oprocentowanie lokaty 24-miesięcznej wynosi 3,69 % przy oprocentowaniu zmiennym. Bank oferujący tą lokatę wymaga jednak o klientów założenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Co kwartał oprocentowanie będzie przedstawiać się na innym poziomie według stawki WIBOR. Bank ten premiuje Klientów zakładających lokaty w systemie bankowości internetowej. Według przewidywań z grudnia 2014 oprocentowanie zmienne przy lokacie długoterminowej jest bardzo korzystne dla Klientów waha się od 3,69 do 3,16 %. Przy oprocentowaniu stałym najwyższy zysk z lokaty założonej na 24 miesiące będzie wynosił zaledwie 3,31 %. Co więcej tego typu lokatę można już założyć od zaledwie 500 zł. Przy lokatach długoterminowych najniższy zysk będzie utrzymywał się na poziomie o,7 %. W efekcie pieniądze na lokacie będą chronione właściwie tylko przed inflacją. Nie dadzą one wymiernego zysku.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.